Güvenli Dijital Tahsilatın Püf Noktaları?

Neden Online Tahsilat?
Şubat 5, 2020
Tahsilat Sisteminin Avantajları Nelerdir?
Şubat 7, 2020

İnternet alışverişçiliği sırasında alıcı ile satıcı birbirlerini görmeden iş yaptıkları için güven anlayışı esastır.

Bu güveni sağlamak adına iki taraf da çeşitli önlemler almaya ihtiyaç duyar. Bu önlemlerin başında da kimlik doğrulama gelir. Alıcı için günümüzde resmi bir kimlik tanımlama gerekmesine rağmen satıcı için bu tanımlama mutlaka olmalıdır. 3D Secure İki Tarafı da Düşünür

Güvenli e-ticaret için dikkat edilecek noktaların en önemli olanı 3D Secure güvenlik sistemidir.

Banka kartıyla internetten alışveriş yapılması için mutlaka gerekli olan 3D ödeme sistemi, alıcı-iş yeri-banka üçlüsü arasında köprü oluşturur ve alışverişin kart sahibi tarafından yapıldığının onaylanmasını sağlar.

Banka kartı ile ödeme yapılmak istendiğinde kullanıcının kayıtlı cep telefonuna banka tarafından tek kullanımlık bir şifre gönderilir.

Bu şifrenin ödeme ekranındaki ilgili kutuya girip onaylanmasının ardından da satış işlemi gerçekleşir.

Böylece banka, kartın bir başkası tarafından değil de doğrudan asıl sahibi tarafından kullanıldığını teyit ederek ileride karşılaşılması muhtemel itirazları ve iadeleri ortadan kaldırır.

Hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan 3D ödeme sistemi, internetten güvenli alışveriş için en büyük garantilerin başında gelir.

Secure Sockets Layer Güvenlik Sertifikası Olmazsa Olmazdır

İnternetten alışveriş yapacak kullanıcı, kişisel bilgilerini ve kart bilgilerini e-ticaret sitesiyle paylaştığı için bu bilgilerin başka şahıslar tarafından ele geçirilemeyecek ne ve kötü niyetlerle kullanılamayacağına emin olmalıdır.

Ülkemizde bir e-ticaret sitesi ile faaliyet yürütüp Sanal POS sahibi olmak için gereken şartların başında gelen Secure Sockets Layer güvenlik sertifikası da bu güveni oluşturmaya tek başına yetecek güçtedir.

Alıcının kredi kartı ve banka kartı bilgilerini şifreleyerek çözülmesini neredeyse imkansız hale getiren Secure Sockets Layer sertifikası, e-ticaret sitesi kurulumun temelini teşkil eder.

Yani alıcılar için dikkat edilmesi gereken noktaların başında internetten alışveriş yapılacak sitenin Secure Sockets Layer sertifikası gelir.

Bu sertifika mevcut banka kartı ve kredi kartı güvenli alışveriş için kullanılabilir.

Bir sitede Secure Sockets Layer olup olmadığını da aşağıdaki resimde olduğu gibi tespit edebilirsiniz.Sitede asma kilit işareti çıkıyor ve tıkladığınızda sitenin bilgilerini içeriyorsa güvenli noktadasınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir