Kurumsal Tahsilat Sistemi

E-Ticaret Siteleri İçin Sanal Pos Hizmeti
Ocak 24, 2020
Mail Order ile Dijital Tahsilat Ne Kadar Güvenli ?
Şubat 3, 2020

Kurumsal tahsilat sistemi olan ve internetten online ödeme almak isteyen kurumsal olan firmalar için geliştirilmiş e-tahsilat yazılım sistemlerine verilen isimdir.Kurumsal tahsilat sistemi sayesinde tahsilat süreçlerinde ve muhasebe finans departmanlarında yaşanan tüm sorunların önüne geçilebilmeyi hedefler.
Kurumsal tahsilat sistemi olan kurumların hem de firmaların sanal ortamda kullanabildikleri,iş tarzına göre geliştirilip uygulanabilir olan online kredi kartı tahsilatını yapmasını sağlayan bir yazılım sistemidir . Kurumsal tahsilat sisteminin geliştirilmesindeki en büyük sebep, özellikle de tahsilat süreçlerinde zorluk yaşayan firmaların yaşadıkları bütün problemlerinin önüne geçerek nakit akışını düzene sokmak ve anlık olarak
takibini sağlayabilmektedir. Özellikle muhasebe ve finans departmanlarının tahsilat süreçlerinde yaşanan problemlerinin sıralamak gerekirse;

  1. Zamanında alınamayan ödemeler
    Firmaların sıkça karşılaştığı sorunların en başında tahsilat zamanlarında alınamayan ödemeler gelmektedir. Tahsilat günü geldiğinde ve gönderilen maillere cevap alınamaması ardından , aranan telefonların açılmaması, yetkili kişilere ulaşılamaması gibi bir çok sorun karşılar . Durum böyle olunca firmalar ve kurumlar finansal açıdan etkilenmektedir. Tahsilat sistemlerinin sayesinde olan bayi ve müşterilere özel ödeme kolaylıkları sağlanarak nakit akışının düzene sokulmasını hedefler.
  2. Ödeme yöntemlerinde karşılaşılan sorunlar
    a. Kurumsal olan firmalar ödeme işlemi yaparken klasik tahsilat teknikleri olarak tabir edilmeye başlanan EFT, Havale, mail order, çek, senet ve yerinde tahsilat yöntemlerini kullanmaktadırlar. Ancak her ödeme yönteminin kendine göre zorlukları ve zaman ve iş gücü kayıplarına sebep olan sıkıntıları bulunmaktadır. Basit olarak karşı taraf bankalardan çek alamayabilmekte ya da yazılan çekler karşılıksız çıkabilmektedir. Yine aynı şekilde senet ödemelerinde vade zamanları geçirilebilmektedir. Ödeme alabilmek için ise hukuksal yollara başvurulmaya çalışılınca tahsilat bir kabus haline dönebilmektedir.
    b. Havale ile ödeme alırken ise karşı tarafından internet bankacılığının olması gerekmekte ya da herhangi bir bankamatik bankaya giderek ödeme yapması beklenmektedir. Aynı zamanda ödeme alındığında firma tarafından tek hesapların kontrol edilmesi gerekir. Bütün bu işlemler zaman alıcıdır. Tüm bunlarla birlikte ödemeler yanlış hesaplara gönderilebilmektedir. Bu noktadan sonra yaşanan en büyük sıkıntı ise hem banka hem de müşteri ile saatlerce yaşanabilecek olan faks, telefon ve mail trafiğidir.
    c. Mail order ile ödeme alırken karşı tarafın kredi kart bilgileri ve nüfus cüzdanı bilgileri ile birlikte mail order formunu doldurarak faks çekmeleri istenmektedir. Bu tahsilat yönteminde hem ödeme yapacak olan taraf tereddütte kalmakta ve kart bilgileri paylaşmamakta, hem de ödeme alacak olan firmanız alınan tüm bilgilerin ileri derecede güvenliğini sağlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir