E-Ticaret Pazar Yeri Kuracaklar İçin İhtiyaç Listesi

3D Secure Nedir, Ne işe Yarar?
Aralık 18, 2019
E-ticaret Platformu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Aralık 25, 2019

E-ticaret tek bir çatıda toplayan pazar yerleri, küresel e-ticaret sektörünün en kârlı organizasyonları olarak dikkat sürüklüyor. Ancak pazar yerlerinin zaferini etkileyen etmenler, geleneksel e-ticaret sitelerinden bir hayli değişik.

E-ticaret pazar yerlerinin yükselişini süratlendiren birkaç dev firma saymak olası. Misalin Uber, taksilerden daha mantıklı maliyetli ve daha konforlu bir erişim cinsi yarattı. Etsy, zanaatkârların el emeklerini tüm dünyadaki müşterilere eriştirdi ve natürel ki Amazon neredeyse her şeyi birkaç tıkla satın almayı olası kıldı.Bu işletmelerin maceraları, bir e-ticaret pazar yeri kuracaklar için göz önünde bulundurmaları gereken kritik etkenleri tespit etmemizi sağlıyor. Kendi pazar yerinizi kurmadan evvel, pazar yerinizin e-ticaret altyapısını sağlam kurgulamak ismine bu mevzu başlıkları üzerine düşünmenizi öneri ederiz:

Spesifik bir gereksinim tanımlayın

Bu nasihat sadece pazar yerleri için değil, yeni bir mahsul ya da marka oluşturmak isteyen herkes için geçerli. İşe başlarken, ortaya koyacağınız mahsulün hangi meseleyi, nasıl çözeceğine dair net bir kavrayışa sahip olmalısınız.Misal vermek gerekirse, Uber kent içi erişim mevzusunda taksilerin güç bulunması, pahalı olması, yalnızca nakit para kabul etmeleri gibi meselelerin üzerine giderek, basit kullanılabilir, her an erişilebilir ve mobil uygulama üzerinden fiyatı ödenebilir bir taşıma seçeneği geliştirdi Uber’in bu atağı, başlı başına yeni bir sektör oluşturmasının yanı sıra rekabete maruz kalan taksilerin de çağa ayak uydurmasını sağladı.

Satıcı ve müşterileri kolay biçimde buluşturun

Pazar yerleri, e-tüccarlar ile harcayıcıları bir araya getiren platformlardır. Ancak geleneksel e-ticaret sitelerinin aksine alıcısı harcayıcılar değil, satıcılardır. Pazar yeri planlanırken, sadece alıcılar için değil, platforma para kazandıracak harcayıcıların lüzumları da korunmalıdır.Tüccarların ve müşterilerin e-ticarette karşılaştıkları güçlükleri göz önünde bulundurarak, her iki tarafın da alışverişi sorunsuz ve kolayca tamamlayabileceği ortak bir çatı olmalısınız. Pazar entegrasyonları da göz önünde bulundurmanız gerekenlerden. Son olarak, tüm sürecin mobil uyumlu olması olmazsa olmazların en başında gelenlerden.

Güvenliği sağlayın

Çevrimiçi alışverişlerin tüm hissedarlarının (satıcı-müşteri) korkulu rüyası dolandırıcılıktır. Pazar yerinizden mahsul satın almayı düşünen herkesin ödeme bilgilerinin güvende kalacağından emin olması, bunun da ötesinde istediği mahsulün eline erişeceğini öğrenmesi gerekir. Alışverişlerin meselesiz ve tehlikesiz biçimde bitirilmesi, pazar yerinin mesullüğündedir. Sanal poslarınızda kesinlikle yüksek güvenlik sağlayın.

Ödeme spektrumu sunun

Pürüzsüz satış yapabilmek için pazar yerinizin ödeme alanında güçlü olması gerekir. Bünyenizdeki tüccarların ve sundukları mahsullerin çeşitliliği, aynı zamanda pazar yerinizi ziyaret edecek kullanıcıların da geniş bir yelpazeye dağılmasını sağlar. Müşterilerin elleri boş dönmemelerini sağlamak ve aynı zamanda tüccarlar için cezp edici bir platform olmak için değişik ödeme cinslerini desteklemeli, muhtelif banka ağlarına bağlı olmalısınız.Mümkün olduğunca fazla ödeme sistemi eklemelisiniz.

Herkes payını almalı

Ödeme konusunda tek yapmanız gereken çeşitliliği sağlamak değil. Alıcılar kolay ve güvenli ödeme yapmak, satıcılar ise ödemeden kendi paylarına düşeni alacaklarını bilmek ister. Her iki tarafı da mutlu etmek yalnızca bir ödeme protokolüyle mümkün olabilir. Gerçek zamanlı veya kısa gecikmeli ödeme aktarımları tüccarları mutlu eder. Ayrıca pazar yerinizde gizli maliyetler ve net olmayan masraflar bulunmamalıdır.

Raporlayın

Pazar yeri modelinde başarılı olmak için düzenli raporlamalar yapmalısınız. Bu raporlar, hem pazar yerinin verilen süre içerisindeki performansını hem de spesifik satıcıların performanslarını göstermeli. Dinamikleri böyle açık bir şekilde gözler önüne sermek, ev sahipliği yaptığınız tüccarların da işlerini geliştirmek için verilere sahip olmasını, dolayısıyla orta ve uzun vadede birlikte daha fazla kazanmanızı mümkün kılacaktır.

Mağaza açma rehberimiz bu şekilde. Oluşturacağınız sanal mağazanızda iş modelinize uygun bir ihtiyaç listesi oluşturmanız ve ön muhasebe yapmanızı öneriyor, sitenizin ve girişimlerinizin cesur olduğu kadar akıllıca da planlanmasını umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir