Pazar Yerleri E-Ticaretiniz İçin Fırsat mı?

Müşterileriniz kolaylığı için ödeme işlerinizi hızlandırın
Aralık 12, 2019
Online pazar yerlerinin dezavantajları
Aralık 17, 2019

Pazar yeri modelinin çalışma ilkeyi kolaydır: Operatör konumundaki firma (genellikle bir e-ticaret devi), öteki satıcılara( minik e-ticaret siteleri) kendi pazar yerinde ürün satma hakkı ve alanı tanır, alıcılar doğrudan bu daha popüler site üzerinden e-tüccarın mahsullerine erişir. Rastgele bir pazar yerini gezerken, söz konusu işletmeye yer  rakip olan başka sitelerin mahsul nedeni de bu çalışma ilkesinde uyar.

2000 senesinden bu yana pazar yeri modelini kullanan Amazon, kendi mahsullerini de satarken, en büyük rakiplerinden Bay ise kendisi mahsul satmadan sadece pazar yerini işletiyor.

Online pazar yerlerinin avantajları:

Belleklerimizi pazar yerlerine dair tazelediğimize göre, bu modelin öbür alışveriş sitelerinden avantajlı yanlarına göz atabiliriz. Pazar yeri modelinin eforu, dahil olan tüm taraflara avantaj sağlamasında gizlidir:

Alıcılar, tek bir siteden daha büyük mahsul kataloglarına erişebiliyor, çeşitlilik sayesinde mahsul ve maliyet karşılaştırmaları basitleşiyor. Öte yandan neredeyse tüm pazar yerleri, bir mahsulü görüntüleyen alıcıya diğer daha az öğrenilen satıcıların önerilerini de göstererek, en iyi öneriyi bulmalarını muhtemel kılıyor.Normal koşullarda sansasyonel önerisiyle güven telkin etmeyen bir ufak satıcı, pazar yerinin prestiji sayesinde daha birinci günden en rekabetçi maliyetleri güven meseleyi olmaksızın sunabilir.

Tüccarlar, kendi e-ticaret sitelerini ziyaret edenlerden çok daha büyük kitleye mahsullerini sergilerler. Öte yandan mağazalar, operatörün karşıladığı ödeme sistemleri gibi hizmetlerden de yararlanır.Popüler bir pazar yerinde listelenmek, her e-ticaret sitesi için daha fazla görünürlük anlamına gelmekte.  Sipariş yöntemi basitlikleri, stoksuz satış ihtimali, marka öğrenilirliğini ve müessesesel kimliği kuvvetlendirme ihtimali online Pazar yerini cazip kılan öbür etmenlerden.Sanal mağaza açmak yerine pazar yeri platformlarında yer almanın çok daha kolay bir yöntem olduğu ise bilindiği üzereniz.

Operatör, tüm servisin meselesiz işlemesinden mesul olan taraf olarak platform üzerinden yapılan satış ve listelemelerden hisse kazanır. Tek bir satıcının oluşturamayacağı kadar büyük kataloglara sahip olan operatör, stok idaresini satıcıya vazgeçtiği için satılmayan mahsul tehlikesini de düşünmek zorunda değildir.Çevrimiçi satış yapmak isteyenler için pazar yerlerinin bir hayli avantajı varken, göz önünde bulundurulması gereken kısıtlamalar ve rekabet etkenlerinden de bahsetmek olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir